Z Partynic i Ołtaszyna do Wysokiej – kiedy do wsi wkracza miasto, czyli o współistnieniu starego z nowym (i jeszcze nowszym)

Sobota – 10.09, 11:00-12:30,
Park linearny Partynice, przy przystanku Rondo św. Ojca Pio

Partynice i Ołtaszyn – wrocławskie Miasteczko Wilanów na dawnych ogrodniczych terenach podmiejskich, po których został ślad nie tylko w postaci nazw ulic (Strączkowa, Jarzynowa), lecz także wtopionych w krajobraz szklarni. Do niedawna największy w mieście teren inwestycji deweloperskich. Spacer po tych osiedlach stanie się świetną okazją do stworzenia katalogu wizualnej i kompozycyjnej myśli projektowej okresu wzmożonego budownictwa mieszkaniowego na obrzeżach dużych miast.

Prowadzenie: Krzysztof Ziental

Głogów – zapełnić dzikie centrum, czyli o mieście twórczo odbudowanym

Sobota – 17.09, 11:00,
Dworzec PKP Głogów, Plac 1000-lecia 1 / wyjazd z Wrocławia pociągiem 9:23

Nie ma w Polsce drugiego miasta tak dalece dotkniętego zniszczeniami II Wojny Światowej jak Głogów. Miejscowość w końcówce działań wojennych została przemianowana na Festung Glogau, co skazało ją na wielkie spustoszenie. Powojenny okres również nie był łaskawy dla Głogowa, które nie mogło doczekać się odbudowy. W 1983 roku ruszyła odbudowa Starego Miasta, na historycznym planie ulic. Głogowska starówka trafiła na ciekawy okres w architekturze – to właśnie tu technologię wielkopłytową zaczęto łączyć z tradycyjną, historyzującą stylistyką, a wchodzący w swój polski „złoty okres” postmodernizm odcisnął mocny ślad na formie zabudowy.

Prowadzenie: Michał Duda i Dominik Jeton

Gądów Mały – w tym chaosie jest metoda, czyli o najbardziej eklektycznym osiedlu we Wrocławiu

Sobota – 01.10, 11:00, fontanna na ul. Bulwar Dedala 24

Kultowy Dom Handlowy „Astra” z połowy lat 80. oraz wielobryłowy kościół z ich początku to dwie widoczne z szerokopasmowej gądowianki wizytówki niezwykłego, „odlotowego” (położonego wśród ulic Skrzydlatej, Lotniczej czy Balonowej) wrocławskiego osiedla, na którym czas jakby się zatrzymał w latach 90. Gądów Mały stanie się dla nas przestrzenią do wypunktowania estetyki lat 90. i 00. oraz kontrastujących z nią obecnych rozwiązań architektonicznych.

Prowadzenie: Aleksandra Stępień-Dąbrowska

Kępa Mieszczańska – tam, gdzie najstarsze spotyka najnowsze, czyli forma zabudowy mieszkaniowej na przestrzeni wieków 

Niedziela – 02.10, 11:00,
ul. Księcia Witolda 2 (pod restauracją Przystań)

Na lewobrzeżu Odry, przy głównej ulicy Kępy Mieszczańskiej – Księcia Witolda – właśnie kończy się największy budowlany projekt w centrum Wrocławia. Przez wiele lat po wojnie obszar ten „dziczał”, a klasycystyczne budynki mieściły w sobie hurtownie i magazyny sąsiadujące z koszarami zajętymi po wojnie przez MO. Druga dekada XXI wieku przyniosła wielką zmianę, której świadkami jesteśmy obecnie. Eklektyzm tej części miasta posłuży nam do wędrówki przez wieki planowania i projektowania, a także do prześledzenia logiki estetycznych wyborów przy tworzeniu obiektów mieszkaniowych.

Prowadzenie: Adam Pacholak