Czwartek – 29.09, 20:30, Kino Nowe Horyzonty

Towarzysząca pokazowi dokumentu Mathiasa Fricka dyskusja moderowana przez Igora Łysiuka stanie się okazją do zastanowienia się czego, przede wszystkim w warstwie wizualnej, oczekujemy od architektury i jak ona na nas działa. Dzięki obecności Natalii Olszewskiej poznamy aspekty odbioru przestrzeni i budynków, zgłębiane w neuronaukach. W kontekście obecnego w filmie dekonstruktywizmu pozwoli nam to na zrozumienie, czemu odczuwamy czasami takie a nie inne wrażenia w stosunku do danych obiektów.

Będzie to też dobry moment, by zadać sobie pytanie: czy pod kątem formy architektura jeszcze może nas czymś zaskoczyć i poruszyć nas tak mocno, jak chciałby główny architekt biura „Coop Himmelb(l)au”, Wolf D. Prix? Co na to inny architekt, jeden z gości, Piotr Zybura? Kontekst dynamicznych zmian, nie tylko społecznych czy technologicznych, ale przede wszystkim tych zachodzących w sferze przyrody i ekosystemu naszej planety, każe zastanowić się, na ile w ogóle o estetyce budynków powinniśmy rozmawiać. Może należy uznać, że to ekologizm – jak zastanawia się gościni, Dorota Leśniak-Rychlak –  jest nowym, wiodącym stylem, a forma obiektu ma wtórne znaczenie, jeśli tylko dobrze spełnia on najbardziej istotną funkcję, bycia dobrym dla środowiska .

MIASTOekipa jednoznacznie nie pochwala postawy Wolfa D. Prixa, który po ataku Rosji na Ukrainę, nie wycofał się z rosyjskich inwestycji biura. Dokument to dla nas okazja do prezentacji oraz skomentowania pewnych poglądów na projektowanie obiektów i przestrzeni.

Rozmowa towarzyszyć będzie projekcji filmu „Architektura musi płonąć”.

Wstęp wolny.