Niedziela – 02.10, 19:00, Kino Nowe Horyzonty

Na zakończenie jubileuszowej edycji festiwalu dotrzemy do skrajnie idealnego miejsca, w którym nie chaos czy brak dbałości o formę jest problemem, a rygor porządku w przestrzeni i przeestetyzowanie stawianych obiektów.

W rozmowie zadamy sobie pytanie, co dzieje się gdy zbliżamy się do tego punktu, a także jak w ogóle jest to możliwe. Zweryfikujemy wizję mówiącą o tym, że Kopenhaga stała się monospołecznością osób – tych, które stać jeszcze na mieszkanie w tym jednym z najdroższych do życia miast. Zastanowimy się, jak mocno jej wizerunek jako miejsca idealnego, przerósł rzeczywistość i doprowadził do zmarginalizowania zjawisk do tego obrazu nie pasujących. Czy w takiej sytuacji to mieszkańcy zaczynają żyć bardziej dla miasta, niż miasto dla nich?

Przyjrzymy się czynnikom historycznym, społecznym i politycznym, które warunkują myślenie o tworzeniu estetycznych przestrzeni do życia. Zastanowimy się również, jakie warunki ekonomiczne muszą być spełnione, by naprawdę jakościowo i porządnie budować oraz na jakim etapie rozwoju ekonomiczno-społecznego estetyka staje się szczególnie istotna w kształtowaniu wizerunku miasta.

Rozmowa towarzyszyć będzie projekcji filmu „Kopenhaga. Najlepsze miasto świata”.

Wstęp wolny.